Je prečistenie čriev skutočne užitočné? Čo je potrebné vedieť

Rôzne formy prečisťovania čriev sa využívajú počas celej histórie ľudstva. Slúžia hlavne na podporenie prirodzeného procesu detoxikácie, obnovujú zdravie tráviaceho traktu a zlepšujú celkovú kvalitu života človeka. Voda na prečistenie čriev a tkanív v črevách, tzv. „výplach čriev“, sa využívala už v starovekom Egypte, 1500 rokov pred Kristom.

Čo je účelom prečistenia čriev? Je to hlavne vypláchnutie nahromadeného odpadu pomocou hydratácie starej, zakliesnenej stolice. Väčšina foriem prečistenia čriev využíva vodu na rozbitie štruktúry stvrdnutej stolice tak, aby črevami mohla prejsť omnoho jednoduchšie.

Základným cieľom prečistenia čriev – či už sa jedná o druh klystíru alebo črevného výplachu – je pomôcť tráviacim orgánom robiť si svoju prácu najlepšie, ako sa dá, a pomôcť črevám, aby opäť naplno plnili svoju funkciu. Prečistenie čriev nepotrebuje nutne každý človek, avšak mnoho ľudí môže po tejto procedúre pocítiť skutočné zlepšenie zdravotného stavu. Pri tomto procese sa eliminuje odpad, baktérie a toxický materiál, ktorý títo ľudia skladovali vo svojom tele.

Ako spoznáte, či vám môže prečistenie čriev pomôcť? Čítajte ďalej.

Chcete sa cítiť zdravo?

Pociťujete neustálu únavu, bolesti brucha, hlavy alebo máte problém schudnúť? Pri týchto, ale aj iných problémoch Vám dokážeme pomôcť.

Prečo je vhodné prečistiť si črevá?

Črevá sú domovom miliárd baktérií (tvoriacich mikroflóru), ktoré vlastne tvoria 70 percent suchej váhy výkalov. Okrem tvorby stolice žijú v črevách a v tráviacom trakte aj iné užitočné bakteriálne organizmy, ktoré sú potrebné pre správnu absorpciu živín, udržanie správneho pH, riadenie pocitu hladu alebo sú potrebné na boj proti potenciálne škodlivým baktériám. Práve preto je prečistenie čriev veľmi dôležité v rámci celkového zlepšenia zdravia tráviaceho traktu.

Je prečistenie čriev skutočne nutné? Tráviaci trakt síce má svoje vlastné procesy na odstránenie odpadu, no mnoho ľudí sa trápi nepravidelnými alebo neúplnými pohybmi čriev, ktoré môžu byť spôsobené rôznymi problémami, akými sú napríklad poškodené zdravie tenkého čreva, alergia, konzumácia pesticídov a chemikálií, prípadne výskyt zápalu v tráviacom trakte.

Tzv. syndróm podráždeného čreva postihuje asi 15 až 20 percent dospelých ľudí po celom svete, a chronická zápcha je jedným z najbežnejších žalúdočno-črevných problémov na svete. Len v USA postihuje tento problém až 42 miliónov ľudí. Takéto problémy sa začnú vyskytovať pri veľmi nevhodnej strave, u žien počas tehotenstva, u starších ľudí, u ľudí zotavujúcich sa z choroby a u ľudí užívajúcich lieky.

Pokiaľ vás črevné pohyby aspoň raz za deň nedonútia vykonať veľkú potrebu, pravdepodobne sa stávate kandidátom k prečisteniu čriev. Je známe, že ak je zdravie vášho tráviaceho traktu na nízkej úrovni, vyplynúť z toho môže množstvo rôznych problémov – bolesť žalúdka, kŕče v bruchu, chronická únava, zápcha, nedostatok energie, bolesti hlavy a alergické reakcie. Všetky tieto problémy môžu byť spojené s hromadením odpadu v črevách a s problémom vylúčiť tento odpad.

Podráždené črevá sa prejavia bolesťou, celkovou podráždenosťou, budete mat málo energie, a u niektorých ľudí sa môže objaviť aj nechuť do jedla. Deje sa to preto, lebo nevylúčené zvyšky potravín a odpadu môžu spôsobiť tvorbu hlienu, kvasenie a tvorbu baktérií v črevách. Následne sa do krvného obehu začnú vylučovať a cirkulovať toxíny. Ak v črevách necítite pravidelné pohyby, môže to byť znakom nesprávnej absorpcie živín vašim telom, čo môže viesť k pocitu únavy, nedostatku energie a k iným komplikáciám.

Ako funguje proces prečistenia čriev

Črevá sú najdlhšou časťou nášho tráviaceho systému. Jedná sa hlavne o hrubé črevo, ktoré je spojené s tenkým črevom na jednom konci, a s análnym otvorom na druhom konci. Úlohou hrubého čreva je vylúčiť stolicu z tela, ktorá sa skladá z kombinácie baktérií, vody, nevyužitých živín, nepotrebných elektrolytov a strávených potravín.

Črevá sa dajú prečistiť mnohými rôznymi spôsobmi, ktoré sa pomenúvajú aj rôznymi názvami: výplach čriev, črevná terapia, zavodnenie čriev alebo črevná hydroterapia. Črevá môžete účinne prečistiť aj pomocou, napríklad, šťavovej diéty, výplachom so slanou vodou alebo klystírom. Procesy prečistenia čriev sa delia na dve hlavné kategórie: prvý druh si vyžaduje účasť odborníka, ktorý vám črevá prečistí. Druhý druh zahrňuje užívanie roztokov alebo doplnkov stravy, ktoré môžete užiť sami, doma.

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia podstupujú proces prečistenia čriev pod dohľadom odborníka, je príprava na operáciu alebo nejaký lekársky zákrok (ako napríklad kolonoskopia), kedy je potrebné, aby boli črevá úplne prečistené od nahromadeného odpadu. Na druhej strane, domáce prečistenie čriev sa vykonáva za pomoci preháňadiel, výplachov alebo bylinných doplnkov (z rastliny kasia), napríklad na uvoľnenie zápchy, proti nadúvaniu alebo pri iných tráviacich problémoch.

Väčšina procedúr zahŕňa vloženie hadičky do konečníka a použitie veľkého množstva vody, ktoré si nachádza svoju cestu cez črevá. Voda so sebou odplaví všetok suchý odpad alebo nahromadené, zaseknuté zvyšky. Presné množstvo použitej vody alebo iného typu tekutiny závisí od druhu metódy prečistenia čriev. Pri výplachu hrubého čreva sa na jedno sedenie použije až 60 litrov vody!

Aké sú výhody prečistenia čriev?

I keď z histórie vieme, že procedúry prečisťovania čriev sa vykonávali už v starovekom Grécku, podľa Amerického gastroenterologického ústavu sa na ľuďoch zatiaľ nevykonalo potrebné množstvo štúdií, ktoré by potvrdili užitočnosť a výhody prečistenia. Faktom ale je, že milióny ľudí skúšajú rôzne metódy prečisťovania čriev, a vo väčšine prípadov im tento úkon pomôže zbaviť sa problémov s tráviacim traktom. Prečistenie čriev ale musí prebehnúť správne a opatrne – len vtedy nie je pre človeka nebezpečné. U ľudí, ktorým pri týchto problémoch dlhodobo nepomáhajú žiadne preháňadlá alebo lieky, môže byť záchrancom práve prečistenie čriev, vďaka ktorému sa obnovia prirodzené pohyby čriev.

Štúdie ukázali, že črevné pohyby sú veľmi dôležité v rámci vylučovania baktérií, detoxikácie od ťažkých kovov alebo vylúčenia prebytočných mastných kyselín z tela. Prečistenie čriev môže mať pozitívny vplyv aj na nervový systém, a môže teda pomôcť pri problémoch, akými sú napríklad úzkosť alebo únava.

Je to skutočne tak – vaša stolica môže ovplyvniť vašu náladu! Je tomu tak, pretože nervy v hrubom čreve komunikujú s mozgom a vplývajú na chemické signály cez celý centrálny nervový systém tela. Správne fungujúce hrubé črevo je dôležité pre hormonálnu rovnováhu, správnu chuť do jedla, spánok a mentálne procesy.

Určité druhy výplachu môžu mať pozitívny vplyv aj na lepšiu absorpciu živín. Napríklad pri využití prečistenia čriev pomocou kávy sa cez žily konečníka dostane do pečene kofeín a antioxidanty, ktoré pomôžu otvoriť cievy, zlepší sa cirkulácia krvi, hladké svalstvo, ktoré riadi črevné pohyby, sa uvoľní a zvýši sa produkcia žlče, ktorá je potrebná na správne trávenie a vylučovanie.

Porovnanie rôznych druhov prečistenia čriev

Procedúry prečistenia čriev a výplachy môžu trvať niekedy 20, niekedy 90 minút, a to podľa druhu, ktorý sa rozhodnete vyskúšať. Niektorí ľudia môžu reagovať rýchlejšie a výsledky sa dostavia o niečo skôr, ako u iných ľudí. Je ale potrebné mať na pamäti, že účinnosť procesu prečistenia čriev je tým vyššia, čím častejšie tento úkon vykonáte. Na začiatku sa môže zdať veľmi náročné pustiť do seba toľko vody a udržať ju v tele, avšak praxou sa naučíte, ako robiť tento úkon správne a ako môže byť pre vás užitočný.

Aby ste porozumeli rôznym možnostiam, ktoré máte v rámci prečistenia čriev, je vhodné pochopiť, ako fungujú jednotlivé druhy týchto procedúr a aký vplyv môžu mať na váš tráviaci systém. Najskôr je potrebné povedať, že voda nie je jedinou látkou, ktorá sa do tela púšťa pri prečisťovaní čriev. Pri výplachu sa používajú aj rôzne slané roztoky, bylinky alebo kyslé roztoky.

Základy fungovania obľúbených procedúr a techník prečistenia čriev:

Výplach hrubého čreva

 • Výplachy hrubého čreva sa vykonávajú už viac ako 100 rokov. Vykonať ho musí hygienik alebo hydroterapeut. Niekedy sa tento proces nazýva aj zavodnenie hrubého čreva a vykonáva sa v zdravotnom stredisku.
 • Pri výplachu sa používa veľké množstvo vody. Obvykle je to asi najviac vody spomedzi všetkých techník prečistenia čriev – zhruba rovnaké množstvo vody, aké by ste potrebovali na výkon 12 klystírov.
 • Spomedzi všetkých techník prečistenia čriev je táto metóda považovaná za najdôkladnejšiu, najúčinnejšiu a najkomplexnejšiu v zmysle, že je zameraná na celé hrubé črevo. Nevýhodou je, že sa vykonáva pod dohľadom odborníka mimo domova, a zaberie asi hodinu alebo dve. Zároveň to samozrejme nie je bezplatná služba, ktorá vás na jedno sedenie môže vyjsť 50€ alebo viac.
 • Existuje skutočne mnoho druhov výplachov čriev, vrátane metód využívajúcich gravitáciu alebo tlakové zariadenia. Tzv. „gravitačný výplach“ sa používa najčastejšie. Využíva sa pri ňom sila gravitácie, vďaka ktorej voda tečie do čriev. Pri tejto metóde sa kontroluje prúd vody tečúcej do konečníka, a zároveň sa masíruje brucho na podporu rozpadu stolice. Svaly sa pomocou masáže uvoľnia.
 • Pri tomto zákroku si pacient ľahne na stôl a odborník mu cez konečník vsunie lubrikovanú malú hadičku, ktorá je spojená s dvomi ďalšími hadičkami pre kontrolu prúdu vody. Často vás pri tomto zákroku nechajú osamote a dajú vám možnosť sám si kontrolovať prívod tekutiny. Taktiež máte možnosť vidieť, čo z vás pôjde von. Po skončení zákroku môžete samozrejme použiť toaletu, až kým sa opäť nebudete cítiť pohodlne.
 • Výplach za použitia tlakových zariadení je mierne odlišný, pretože prúd vody riadi zariadenie, ktoré nie je pri svojej práci až také jemné.

Výplach verzus klystír

 • Odborné výplachy je potrebné vykonať pod dozorom odborníka, no klystír si môžete urobiť aj v pohodlí domova. Práve preto je klystír o niečo atraktívnejší pre ľudí, ktorí nie sú práve nadšení myšlienkou návštevy lekára s touto záležitosťou. Tento druh prečistenia čriev je lacný a potrebné veci si môžete kúpiť v lekárni.
 • Klystír funguje ako prečistenie hrubého čreva pomocou tekutiny (obvykle voda), ktorá pomáha pri odplavení nahromadeného odpadu. V porovnaní s výplachom je tento proces o niečo jemnejší a sústreďuje sa na špecifickú oblasť hrubého čreva (ľavá strana alebo zostupný tračník).
 • Klystír sa vykonáva pomocou vody, ale tiež sa môže pridať napríklad soľný roztok, jablčný ocot, peroxid vodíka alebo dokonca káva.
 • Pri tomto procese je potrebné vsunúť zúženú špičku hadičky do konečníka, kontrolovať prúd tekutiny, ľahnúť si a počkať na nutkanie použiť toaletu, čo sa môže stať aj niekoľkokrát počas jedného 1-2 hodinového sedenia.

Hydroterapia

 • Hydroterapia je pojem používaný pre „použitie vody na liečbu ochorenia alebo na udržanie si dobrého zdravia“. Voda ako taká môže mať liečivé schopnosti, najmä v kombinácii s inými látkami, ako napríklad s kávou alebo soľou, a do tela môžu spoločne dodať esenciálne živiny a rôzne antioxidanty alebo stopové prvky.
 • Použitie vody v rámci hydroterapie a prečistenia čriev je vlastne rovnaké, ako pri výplachu alebo klystíre. Voda pomáha pri vylúčení odpadu, dodáva energiu, rieši problém s dehydratáciou a niekedy poskytne potrebné minerály.

Sú metódy prečistenia čriev bezpečné?

Vo Veľkej Británii, kde lekári mesačne vykonajú až 5 600 výplachov čriev, sa nezaznamenali žiadne vedľajšie účinky. Je zrejmé, že prečistenie čriev vodou je pre väčšinu ľudí bezpečné, no nemusí to platiť stopercentne.

Ak je žena tehotná, ak má človek hemoroidy, problémy s obličkami alebo je dehydrovaný, prečistenie čriev môže spôsobiť únavu alebo točenie hlavy, nafúknutie žalúdka, nevoľnosť a zvracanie. Ak si črevá budete prečisťovať až príliš často, môže to viesť k nerovnováhe elektrolytov alebo k náchylnosti konečníka na trhlinky a krvácanie. Pri týchto úkonoch je potrebné používať vhodné vybavenie, aby sa znížilo riziko prenosu baktérií a vzniku možných infekcií.

Na začiatok sa neodporúča vykonávať prečisťovanie čriev viac, ako raz týždenne. Ak ale chcete tento úkon vykonať častejšie kvôli liečbe vášho zdravotného stavu, poraďte sa predtým s lekárom. Ak máte problémy, ako napríklad divertikulitídu alebo ulceróznu kolitídu, určite prekonzultujte vhodnosť prečisťovania čriev s vašim lekárom.

Po procese prečistenia čriev je vhodné užiť probiotický doplnok stravy, aby sa obnovila mikroflóra v črevách a aby sa podporil rast dobrých baktérií. Nezabudnite ani na pitie dostatku vody a prijatie potravín s dostatkom elektrolytov – najmä zelenina a ovocie. Pomôže to predísť problémom s obličkami, pečeňou alebo srdcom, ktoré sa môžu objaviť, ak prijímate málo vody, soli alebo elektrolytov, akými sú napríklad horčík, draslík, atď.

Čo sa týka užívania preháňadiel alebo byliniek na prečistenie čriev, je potrebné povedať, že iba niektoré z nich sú bezpečné. Odporúčame vám vyskúšať hlavne prírodné preháňadlá a rastlinné doplnky, ako napríklad aloe vera, kolagénový proteín, horčík, psyllium alebo tabletky/kapsuly triphala. Tieto preháňadlá sú o niečo jemnejšie, než voľnopredajné preháňadlá. Podporujú prácu tráviaceho traktu a pomáhajú pri tvorbe prirodzených črevných pohybov. Pri užívaní vždy kontrolujte váš stav a sledujte, či sa neobjavia príznaky, ako dehydratácia, svalová slabosť, točenie hlavy alebo prílišný smäd.

Ako si správne prečistiť črevá?

Prečistenie alebo detoxikácia čriev má za účel vylúčiť z tela škodlivé látky. Toto sa avšak dá uskutočniť aj zmenou stravy, ak budete jesť potraviny plné živín. Balené potraviny, fastfood, spracované maškrty a umelé látky (sladké sirupy, hydrogenované oleje, farbivá, umelé prísady, konzervačné látky) bránia tráviacemu systému vo svojej práci a zvyšujú riziko zápalov v hrubom čreve. Aby boli vaše črevá zdravé, je vhodné jesť tieto druhy potravín:

 • Kvasené potraviny s obsahom probiotík (jogurt, potraviny so živými kultúrami, napr. kyslá kapusta, kefír, kombucha alebo kimchi)
 • Potraviny bohaté na vlákninu, ako semienka, listová zelenina, a iné druhy čerstvej zeleniny
 • Čerstvé ovocie (najmä bobule, jablká a hrušky s obsahom pektínu a vlákniny)
 • Vývar z kostí
 • Zdravé tuky z kokosového, panenského olivového oleja alebo avokádo (bohaté na elektrolyty a vlákninu)
 • Zeleninové polievky, smoothie, šaláty bohaté na vlákninu a vodu, a navyše sa ľahko trávia.

Čo robiť po výplachu čriev?

Výplach čriev sa vždy vykonáva pod dohľadom kvalifikovaného odborníka s licenciou a praxou. Je dôležité dodržiavať všetky jeho pokyny a odporúčania. Výplach čriev sa väčšinou neodporúča pre tehotné ženy, deti alebo ľudí s problémami s obličkami alebo silnými hemoroidmi.

Čo môžete od výplachu čriev očakávať? Tento druh prečistenia čriev by nemal spôsobovať žiadnu bolesť, ani by sa pacient pri ňom nemal cítiť veľmi nepohodlne. Lekár vždy použije dostatok lubrikačného prípravku pri zavádzaní zariadenia do konečníka. Počas tohto procesu budete cítiť tlak a kým sa stav vo vašich črevách upokojí, môže to trvať niekoľko hodín.

Čo robiť pri klystíre?

Pri klystíre (kávovom, s jablčným octom alebo s iným zložením) si musíte najskôr kúpiť potrebnú sadu, v ktorej nájdete nejaký druh zavádzacieho zariadenia, a nádobu alebo vedro pre tekutinu. Súčiastka, ktorá sa zavedie do konečníka, je pripojená k svorke, ktorá reguluje prúd tekutiny z nádoby alebo vedra. Ak si môžete dovoliť minúť viac peňazí, získate kvalitnejší produkt, ktorý má aj zvierací ventil schopný ihneď zastaviť alebo opätovne pustiť tekutinu.

Ak plánujete, že tento proces budete využívať častejšie, môžete si namiesto jednorazovej sady kúpiť opätovne použiteľnú sadu. Často si ľudia viac pochvaľujú sady s vedrom, pretože ak sa v sade nachádza napríklad špeciálne vrecko, je potrebné ho niekam zavesiť, napríklad na vešiak na uteráky vo vašej kúpeľni. Mnoho ľudí tiež tvrdí, že vedrá sa ľahšie umývajú, v porovnaní s uvedenými vreckami, i keď sady s vedrami sú o niečo drahšie (približne 10-60€, podľa druhu).

Uprednostnite radšej vedro z nehrdzavejúcej ocele, než plastové. Je to čistejší produkt, ktorý môžete použiť viackrát. Vrecko je dobrou voľbou, ak ste napríklad na cestách alebo chcete klystír vykonať len jednorazovo.

Ak ste pripravený, po vydezinfikovaní všetkých potrieb môžete postupovať podľa tohto postupu na vykonanie bezpečného domáceho klystíru:

 1. Pripravte si tekutinu, či už je to káva, roztok alebo filtrovaná voda. Väčšina expertov odporúča práve filtrovanú vodu, ktorá predstavuje omnoho menšie riziko, ako bežná voda z vodovodu (obsahujúca stopové prvky minerálov alebo chemikálií). Ak používate teplú tekutinu, ako napríklad kávu, zmes radšej nechajte mierne vychladnúť na teplotu o niečo väčšiu, než izbovú teplotu.
 2. Vyberte si miesto, na ktorom budete vedieť pohodlne ležať aspoň 15 minút. Obľúbeným miestom je kúpeľňa, pretože ste zároveň blízko toalety. Poruke majte uteráky a čistiace produkty.
 3. Zoberte si sadu pre vykonanie klystíru a vedro alebo nádobu umiestnite asi meter nad vás a nad zem, aby sa využila sila gravitácie na prúdenie tekutiny. Tekutinu nalejte do klystírového vedra alebo nádoby a hadičku a trysku držte zatvorenú.
 4. Na hadičke a tryske nájdite páčku, ktorá vám pomôže pustiť alebo zastaviť prúd tekutiny. Špičku trysky natrite napríklad kokosovým olejom, ľahnite si na pravý bok do polohy plodu a trysku si vsuňte do konečníka. Pokúste sa ju vložiť asi do hĺbky 2,5 cm.
 5. Použite ventil, ktorý vám pomôže naštartovať prúdenie tekutiny, ktorá bude postupne vnikať cez trysku do konečníka. Na 15-30 minút si pohodlne sadnite, tekutinu v sebe držte a následne použite toaletu.

Chcete sa cítiť zdravo?

Pociťujete neustálu únavu, bolesti brucha, hlavy alebo máte problém schudnúť? Pri týchto, ale aj iných problémoch Vám dokážeme pomôcť.

Záverečné zhrnutie k prečisťovaniu čriev

 • Hlavným cieľom prečistenia čriev, či už sa jedná o výplach alebo klystír, je pomôcť tráviacim orgánom vykonávať svoju prácu čo najlepšie a podporiť normálnu funkčnosť čriev.
 • Pokiaľ vás črevné pohyby aspoň raz za deň nedonútia vykonať veľkú potrebu, pravdepodobne sa stávate kandidátom k prečisteniu čriev. Je známe, že ak je zdravie vášho tráviaceho traktu na nízkej úrovni, vyplynúť z toho môže množstvo rôznych problémov – bolesť žalúdka, kŕče v bruchu, chronická únava, zápcha, nedostatok energie, bolesti hlavy a alergické reakcie. Všetky tieto problémy môžu byť spojené s hromadením odpadu v črevách a s problémom vylúčiť tento odpad.
 • Existuje mnoho rôznych metód prečistenia čriev, ktoré sa nazývajú aj: výplach, klystír, črevné zavodnenie, črevná terapia alebo hydroterapia. Črevá si môžete účinne prečistiť aj pomocou šťavovej diéty, výplachom so slaným roztokom alebo samotným klystírom. Procesy prečistenia čriev sa delia do dvoch hlavných skupín: druh prečistenia, pri ktorom je potrebný zásah odborníka, a druh prečistenia, ktorý môžete vykonať sami, doma.
 • Výplach čriev je považovaný za najúčinnejší spôsob prečistenia čriev, pretože sa zameriava na celé hrubé črevo.
 • Klystír funguje ako prečistenie hrubého čreva pomocou tekutiny (obvykle voda), ktorá pomáha pri odplavení nahromadeného odpadu. V porovnaní s výplachom je tento proces o niečo jemnejší a sústreďuje sa na špecifickú oblasť hrubého čreva (ľavá strana alebo zostupný tračník).
 • Hydroterapia je pojem používaný pre „použitie vody na liečbu ochorenia alebo na udržanie si dobrého zdravia“. Voda ako taká môže mať liečivé schopnosti, najmä v kombinácii s inými látkami, ako napríklad s kávou alebo soľou, a do tela môžu spoločne dodať esenciálne živiny a rôzne antioxidanty alebo stopové prvky.