Čo sú to hemoroidy? – ich príznaky, príčiny a liečba

Medzi chúlostivé a určite nie príjemné ochorenie patrí aj poškodenie žíl v oblasti konečníka a análneho kanála, ľudovo nazývané aj zlatá žila. Žily sú rozšírené po celom tele a preto sa im, prípadne problémom s nimi nevyhne ani vyššie zmienená oblasť. Kým je všetko v poriadku, problém necítime, nevidíme. Hemoroidy však pocit pohody dokážu ľahko zvrátiť, pretože ak opuchnú, predstavujú veľmi nekomfortný stav a vyvolávajú veľmi nepríjemné pocity. V začiatočnom štádiu nie sú nijako vnímateľné, no postupom času sa môže objaviť bolesť prípadne viditeľné fyziologické prejavy. Mnohokrát si tento problém na sebe uvedomujeme, no len zriedkakedy sa ho snažíme vyriešiť, čo je veľká chyba. Pretože aj to najmenšie zanedbanie môže viesť k niečomu horšiemu. V článku vám povieme ako hemoroidy liečiť, ich konkrétne príznaky, ale aj to, čo ich spôsobuje.

Príznaky tohto ochorenia

HSediaci panáčikemoroidy sa prejavujú rôzne. Príznakov je viac, pričom sa u jedinca nemusia vyskytovať všetky naraz. To znamená, že už aj keď spozorujete jeden z nižšie zmienených prejavov, mali by ste spozornieť. Medzi najčastejšie príznaky zlatej žily patrí svrbenie konečníku, pocit cudzieho telesa v konečníku, bolesť pri sedení, pálenie, opuch, tvorba hlienu, ale aj zápal. V ťažšom štádiu možno badať aj krv v stolici, krvácanie z konečníka, opuch či vystúpené „črevo“ / sliznicu.

Vstúpte do lekárne

Podstatné je ale uviesť, že hemoroidy rozdeľujeme na vonkajšie a vnútorné. Tie vnútorné sú prítomné len v análnom kanále, zatiaľ čo vonkajší typ tohto ochorenia je sprevádzaný opuchom vystupujúcim z konečníka. Tieto dva delenia však obsahujú ešte niekoľko štádií, pričom to najnižšie je neviditeľné a neciteľné a to najhoršie predstavuje krvácanie, bolesti, opuchy a navretie žíl, ktoré je možné odstrániť už len chirurgicky.

Čo spôsobuje zlatú žilu?

OtázkaDôvodov na to, prečo hemoroidy vznikajú, je niekoľko, pričom pochádzajú z viacerých oblastí. Prvým činiteľom môže byť nedostatočný pohyb, sedavé zamestnanie či dlhodobé státie, ale aj dvíhanie ťažkých predmetov.

Spôsobiť ich môže aj zlý životný štýl, napríklad časté požívanie alkoholu, mastné jedlá, nekvalitná strava a vo veľkej miere je pôvodcom zlatej žily aj stres a vysoký krvný tlak.

Ďalšou príčinou vzniku tohto chúlostivého problému je aj vek. V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že s touto diagnózou sa pasuje akákoľvek veková kategória. No čím viac človek starne, tým sa ochabuje aj svalstvo, čo má za následok vznik tohto ochorenia.

Ich vznik ale môže byť ovplyvnený aj genetickým faktorom, to znamená, že hemoroidy sú mnohokrát dedičným problémom.

Zlatá žila trápi aj nastávajúce mamičky, ktorých plod tlačí nielen na steny maternice, ale aj na okolité orgány a tkanivá. Po pôrode sa však všetko zvykne vrátiť do pôvodného stavu. Aj pre tento dôvod je tehotenstvo pre mnohé mamičky skutočne veľmi ťažké obdobie, počas ktorého si doslova nemôžu sadnúť.

Vyššie zmienené dôvody ale nie sú jediné, ktoré majú hemoroidy na svedomí. Spôsobiť ich môže aj častá zápcha alebo hnačky, užívanie preháňadiel, infekcie, zápaly, slabá hygiena v okolí konečníka, ale napríklad aj cyklistika, jazda na koni, posilňovanie…

Samozrejme, nikde nie je napísané, že každý, kto sa vo vyššie uvedených príčinách našiel, aj bude hemoroidmi trpieť. Avšak riziko ich vzniku v porovnaní s tými ľuďmi, ktorí nič z vyššie uvedeného nepraktizujú, je podstatne vyššie.

Liečba hemoroidov v domácom prostredí

LiečivoV dnešnej dobe technického pokroku a vedeckých poznatkov je možné vyriešiť skoro každý problém. Zlatá žila však nie je novodobý problém, určite trápila už aj naše staré mamy a starých otcov, preto je jej liečba niečo, čomu sa ľudia začali venovať už pomerne dávno. Prírodnými cestami sa dajú zvrátiť len tie prípady, u ktorých nedošlo k permanentnému opuchu análneho kanála vo vnútri alebo von z konečníka. Okrem tohto spôsobu je možné využiť aj iné metódy, a to buď lieky, sebazaprenie a zmenu životného štýlu alebo chirurgický zákrok…

  1. Prírodné domáce liečenie

Domáca liečba hemoroidov je pre väčšinu z nás najpríjemnejšia, nakoľko je najmenej stresujúca. Spomedzi finančne nenáročných liečiv môžeme zmieniť aloe vera, rumanček, pagaštan konský, dubovú kôru, pľúcnik lekársky, púpavu lekársku, žihľavu dvojdomú, hamamel virgínsky, myší chvost, nechtík lekársky atď. Ale ako sa zbaviť hemoroidov pomocou týchto rastlín? Jednoducho. Z niektorých si stačí urobiť čaj, vypiť a z ich zvyšku si urobiť obklad. Veľmi prospešný na zmiernenie bolesti a opuchu je aj vodný kúpeľ s niektorou z vyššie uvedených rastlín.

  1. Domáca liečba pomocou liekov

V súčasnosti môžete na našom trhu nájsť rôzne lieky na hemoroidy napr. v podobe výživového doplnku, krému, masti či čapíkov. Niektoré si možno zakúpiť bez predpisu, iné sú zas výhradne na predpis. Najúčinnejšie liečivá obsahujú zložky, akými sú diosmín, hesperidín, aescín a flavonoidy. Tie posilňujú cievy, zlepšujú krvný obeh a tým prospievajú k zmenšeniu a postupne aj k odstráneniu hemoroidov. Pozitívny účinok zaznamenávajú aj výživové doplnky, no tie predpokladajú dlhodobé užívanie. Krém a masť zvykne pôsobiť protizápalovo a upokojujúco a preto zvyknú byť hlavne na vonkajšie použitie, i keď niektoré je možné pomocou aplikátora zaviesť aj hlbšie ako len po povrchu. Čipky na hemoroidy zvyknú byť účinné hlavne pokiaľ ide o ich vnútornú variantu, nie vonkajšiu.

  1. Domáca liečba na základe zmeny životného štýlu a stravovania

Aby ste ale hemoroidy odstránili natrvalo, je potrebné si uvedomiť, že lieky či rastliny si s tým samé neporadia a zmenu musí podstúpiť aj vaša strava a životný štýl. Pridajte si do svojho života viac pohybu, nie však príliš a čo najmenej silového, ktoré by mohlo žily len rozdráždiť. Vhodné je aj posilňovanie panvového dna.

Vyhýbajte sa alkoholu, príliš korenistým, pikantným a sladkým jedlám, ako aj mäsu. Mliečne výrobky sa odporúča obmedziť na minimum. Výnimku tvoria probiotické výrobky. A naopak, pite dostatok vody a konzumujte potraviny bohaté na omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Doprajte si dostatok vlákniny, ovocia a zeleniny.

Ak viete, že niektoré situácie vám spôsobujú stres a môžete to ovplyvniť, tak sa im vyhnite.

Pri vykonávaní potreby dbajte na správne držanie tela, najlepšie je byť v predklone s mierne zdvihnutými nohami, čo by pripomínalo podrep. Ten je na vykonávanie potreby z hľadiska usporiadania čriev, análneho kanálu a konečníka ideálny. Zbytočne na záchode nevysedávajte. Po každej toalete nezanedbávajte poriadnu hygienu! Nestačí len obyčajný suchý papier, ale otvor je najlepšie vyčistiť jemne aj namokro a dané miesto opatrne vysušiť. Nie nadarmo sa hovorí, „čistota pol života“.

Keď je nutný odborný zákrok…

LekárkaAk už došlo k najhoršiemu, a teda k vystupujúcim, krvácajúcim a bolestivým opuchom, riešenie je radikálnejšie. Vtedy je nutné odstránenie hemoroidov vykonať chirurgicky, pričom ponúkaných spôsobov je viacero. Využiť sa môže laser, dusík (kryoterapia), klasicky nôž, podviazanie gumeným prstencom, injekčný roztok atď. Predtým, ako sa doktori definitívne rozhodnú pre niektorú z metód výkonu zákroku, pacient musí podstúpiť niekoľko endoskopických vyšetrení. V rámci nich sa vykonáva napr. kolonoskopia či rektoskopia.

Nemusíte sa ale báť, že operácie hemoroidov sa vykonávajú v každom štádiu. Lekár k ním pristúpi vtedy, ak spôsobujú príliš veľké problémy, pretože tento problém môže okrem fyzického hľadiska ovplyvniť aj psychiku človeka s daným ochorením.

Chcete sa zbaviť hemoroidov?

Záver

V článku sme vám predstavili, čo sú to hemoroidy a čo na nich zaberá. Dozvedeli ste sa, že nejde len o problém tykajúci sa starších či obéznych ľudí, ale o problém, ktorý môže postihnúť skutočne každého bez ohľadu na pohlavie, vek či váhu. Rizikovými faktormi býva stres, zlá strava, slabý pohyb a tehotenstvo. Okrem nich je však aj mnoho iných činiteľov, ktoré tomuto ochoreniu hrajú do karát. Zlatá žila našťastie nie je smrteľná choroba, no vie spôsobiť kopec nepríjemností, počnúc bolesťou, zápchou až po krvácanie či vylučovanie hlienov z konečníka. Už v jej počiatkoch je preto dobré začať s domácou liečbou.

To, ako vyzerá zlatá žila si v dnešnej dobe môžete vďaka online pripojeniu zistiť veľmi rýchlo. Autentické fotky hemoroidov sú dostupné aj na internete, takže môžete presne vidieť, čo sa deje možno aj vo vašom tele. V každom prípade sa ich liečbu neoplatí oddiaľovať a podceňovať, pretože samé od seba bez vašej snahy nevymiznú. Už pri najmenšom podozrení je potrebné prísť na koreň veci, prípadne zájsť za doktorom, ktorý vám s riešením vášho problému pomôže skôr ako bude nevyhnutný nepríjemný chirurgický zákrok. Chirurgické odstránenie hemoroidov nemusí byť trvalé a môžu sa opäť objaviť. Preto je príjemnejšie investovať do výživových doplnkov, mastí či čajov a v tomto smere si užívaťzlat dlhodobú pohodu.