Čo je to vôbec pleseň na nohách? Z čoho vzniká?

OtázkaPleseň na nohách, nechtoch a medzi prstami, označovaná aj ako mykóza, je kožné ochorenie spôsobené hubovou infekciou. Spôsobujú ju tzv. dermatofyty a kvasinky, čo sú mikroskopické huby. Nejde teda len o jeden druh húb, ale pôvodcovia napadnutia sú rôzni. Najlepšie sa im darí vo vlasoch, koži a nechtoch. Mykózou nôh trpí pomerne veľká časť obyvateľstva Zeme, často sa spomína údaj okolo 15 %. U mužov je 2 až 4-krát častejšie.

Chcete zdravé nohy?

Máte problémy s plesňami na nohách, nechtoch, prípadne medzi prstami? Skončite s mykózou raz a navždy!

Fresh fingers

Tento problém sa stáva čoraz výraznejší, keďže ide o infekčnú chorobu a napadnutý jedinec ju môže rozšíriť medzi veľké množstvo zatiaľ nenakazených ľudí. V dnešnej dobe veľkej koncentrácie ľudí v malých priestoroch, spoločných bazénoch a športových zariadeniach, šatniach je chytenie plesní na nohách veľmi jednoduché. Práve preto sa často používa označenie aj atletická noha, keďže pre dermatofyty a kvasinky je prostredie aktívnych ľudí veľmi priaznivé.

Ako sa prenáša atletická noha?

nohaIde o vysoko nákazlivú chorobu nôh a nechtov v prípade nechtovej mykózy. K infekcií dochádza priamo alebo nepriamo. Priamo k nej dochádza vtedy, keď sa dotknete postihnutého miesta. Nepriamo sa prenáša prostredníctvom kontaminovaných vecí (oblečenie, uteráky atď.) alebo prostredníctvom povrchov (kúpeľne, sprchy, podlahy). Prenáša sa odpadávaním z rúk a bosých nôh, avšak šíri sa aj odumretými bunkami kože, ktoré prirodzene odpadávajú z nášho tela. Tie sa následne môžu dostať nie len na oblečenie a rôzne plochy v domácnosti, ale napríklad aj na domáce zvieratá, ktoré ich takto šíria ďalej.

Aké sú príznaky a ako vyzerá?

lupaMedzi symptómy a prejavy patrí intenzívne svrbenie, pálenie, začervenanie a šúpanie sa kože. V mimoriadnych prípadoch dochádza dokonca k pľuzgierom.  Môže napadnúť akúkoľvek časť chodidla, avšak najčastejšie sa vyskytuje medzi prstami na nohách, hlavne pri palcoch. Veľmi často je však napadnutá aj spodná časť chodidla. Prípadne aj päty. Cieľom plesní môžu byť však aj nechty a ruky.

Prejavy mykózy nôh však môžu byť rôzne, keďže veľa závisí aj od konkrétneho druhu plesní. Pri niektorých môže dôjsť až k výrazným bolestiam a druhotným bakteriálnym infekciám.

Ako sa zbaviť plesne?

Prejdime priamo k najdôležitejšiemu. A to k liečeniu tohto ochorenia. Ak máte pleseň na nohách, či už na pokožke, medzi prstami alebo nechtovú mykózu, tak je nutné spraviť nasledujúce:

  1. vyliečiť súčasnú infekciu
  2. eliminovať zdroj nákazy

Poďme sa pozrieť detailnejšie na prvý krok.

Liečba mykózy

sprejAko prvé je nutné vyliečiť súčasné plesne, či už sú na na koži alebo ide o nechtovú pleseň. K tomu slúžia špeciálne látky, ktoré označujeme ako antimykotiká alebo antifungálne prípravky. Existuje viacero druhov antimykotík, ktoré môžeme rozdeliť na:

  • imidazolové antimykotiká
  • triazolové antimykotiká
  • alylamíny

Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých druhov? Pozrime sa na to:

Imidazolové antimykotiká

Sú veľmi univerzálne a pôsobia proti väčšine druhov pôvodcov plesní. Vyrábajú sa v rôznych formách ako sú spreje, maste, krémy, roztoky, tobolky. Ide o lokálne aplikovateľné antimykotiká. Patrí tu napríklad aj účinná látka Clotrimazol, ktorý je obsiahnutý vo výrobku Fresh Fingers. Spomenúť je potrebné aj známy a obľúbený výrobok Nizoral, ktorý obsahuje ketokonazol.

Výrobky obsahujúce tieto účinné látky patria medzi najpoužívanejšie a najvšestrannejšie. Sú vhodnou voľbou na liečbu plesní na nohách. Pri väčšine z nich nehrozia žiadne riziká a sú veľmi organizmom bezproblémovo prijaté, je možné ich používať preto bez predošlej konzultácie s lekárom.

Ak hľadáte teda účinný liek už pri prvých prejavoch plesne na nohách, tak Fresh Fingers je výbornou voľbou, keďže je možná aj domáca aplikácia výrobku na postihnutom mieste.

Triazolové antimykotiká

Ide o veľmi účinnú skupinu antimykotík, ktoré sú veľmi vhodné pri rozsiahlom, celotelovom plesňovom napadnutí organizmu. Vysokú účinnosť však vyvažuje riziko spojené s týmito látkami. Ide o rôzne interakcie s inými liečivami, ktoré môžu byť rizikové. Taktiež sú niektoré z nich veľmi rizikové pre tehotné a dojčiace matky. Preto je vždy hodné dodržiavať dávkovanie stanovené lekárom.

Alylamíny

Pôsobia proti dermatofytom aj kvasinkám. Majú menej interakcií s inými liečivami ako triazolové antimykotiká, ale aj tak by ste mali pri konzultácií dávať pozor na túto možnú komplikáciu.

Iné

Existujú ešte aj iné látky, ktoré sú vhodné pre liečbu plesní nôh a nechtov. Ide napríklad o látku ciclopyroxolamín, ktorú obsahuje napríklad Batrafen, ktorá sa používa vo forme laku na nechty.

Eliminácia zdroja nákazy a prevencia

PrevenciaSpolu s vyliečením plesní je nutné prísť aj na miesto šírenia nákazy. Pri atletickej nohe ide zväčša o topánky, ponožky a iné časti oblečenia, ktoré sa môžu priamo dotýkať pokožky. Tie je nutné dezinfikovať. Pozor si je nutné dávať aj na ručníky. Pri návšteve kúpalísk a bazénov je nutné nosiť vhodnú obuv, keďže infikovať sa je možné aj priamo z podlahy.

Ak vo Vašej rodine trpí plesňou na nohách viacero ľudí, tak je nevyhnutné vyliečenie všetkých súčasne. Mohlo by dôjsť k opätovnému prenosu.

Nohy je nutné držať v suchu, mať ostrihané nechty, pri infekcií používať osobitné nožnice na napadnuté nechty, používať kvalitné ponožky, ktoré odvádzajú pot od nohy, nepoužívať príliš tesné topánky, častá výmena ponožiek a vyhýbanie sa používaní sandálov a inej otvorenej obuvi v miestach ako sú sprchy v posilňovniach alebo šatne.

Je nutné si uvedomiť, že huby spôsobujúce pleseň na nohách a nechtoch potrebujú k životu teplo a vlhko. Preto je nutné byť obzvlášť obozretný v miestach, kde sa takéto prostredie vyskytuje (bazény, sprchy atď.). Oblečenie je nutné prať dostatočne často a v domácnosti vyčistiť všetky povrchy s domácimi čistiacimi prostriedkami, najlepšie s obsahom chlóru. Týka sa to hlavne umývadiel, vaní, stolov… vyhýbajte sa taktiež používaniu spoločných uterákov, ktoré môžu taktiež šíriť nákazu (hlavne ak sú mokré).

Komplikácie

ProblémPri neliečení plesní na nohách môže dôjsť k popraskaniu kože a následným zápalom a bakteriálnym infekciám. Problémom môže byť aj postupné napadnutie nechtov. Samotné huby sa živia látkou obsiahnutou v nechtoch, čo môže viesť k značným komplikáciám. Plesne teda nie sú len pod nechtami, ale aj v samotných nechtoch. Môže dôjsť aj k odpadnutiu nechta.

Pri mykózach je typické aj intenzívne svrbenie. Týmto dochádza nie len k značnému poškodeniu pokožky, ale aj k ďalšiemu prenosu plesne na iné miesta v tele, ale aj pod samotné nechty. Taktiež sa takto dostáva napadnutá odumretá pokožka do okolia, čo môže zapríčiniť ďalšie šírenie.

V niektorých prípadoch dochádza aj ku alergickej reakcii, pri ktorej sa objavujú pľuzgiere na rukách, hrudi a nohách.

Záver

Pri podozrení na pleseň na nohách alebo nechtoch je vhodné začať s okamžitou liečbou napadnutého miesta. Na domáce použitie je veľmi vhodnou voľbou výrobok Fresh Fingers, ktorý sa predáva vo forme spreju. Pri neliečení môže dôjsť k veľkým zdravotným komplikáciám.